Site Builder

O DRAMATERAPIIPsychoterapie může vypadat různě. Většina lidí si ji ale představuje tak, že se posadí naproti terapeutovi a povídají si. To je jedna možnost. V rámci dramaterapie budete muset tuto představu trochu přestavět a zkusit risknout jiný způsob. Stojí to ale za to.

Dramaterapie je kreativně-umělecký terapeutický přístup. Využívá divadelních prostředků pro nalezení příznivé rovnováhy v oblasti psychické, tělesné (somatické) a kognitivní. Těžištěm dramaterapie je proces aktivní tvorby, založené na metafoře, fantazii, práci s tělem a prostorem, projekci, interakcích. Prostřednictvím hry, příběhu, role nebo situace se soutředíme na rozšiřování náhledu na vlastní situaci, hledání možností řešení obtížné oblasti, zpracování traumatických zážitků, ale i posílení pozitivní zkušenosti.

Stejně jako psychoterapie, tak i dramaterapie má několik směrů. Ten, kterým se zabývám, se jmenuje DvT (Developmental Transformation), který je v České republice znám jako Vývojové proměny.

DvT - metoda newyorského dramaterapeuta Davida R. Johnsona, je postavená na porozumění procesu a dynamice volné dramatické hry v pečlivě vystavěném dramaterapetuickém settingu. Základními stavebními kameny jsou tělo, prostor, vlastní jednání, improvizovaná hra, kontakt, transformace, stabilita v nestabilním prostředí.

DvT je možné využít v individuální, či skupinové terapii. Je vhodná pro lidi trpící schizofrenií, demencí nebo úzkostmi. Dále pro děti i dospělé, kteří zažili trauma. Může pomoc také dětem, které trápí poruchy chování. Na druhou stranu je DvT dobrou metodou pro sebepoznání a osobnostní růst.

O tématu, se kterým klient přichází se zas tak moc nemluví, jako hraje. Někdo říká, že všechno je v hlavě, ale to je, podle mě, jen půl pravdy. Druhá půlka pravdy je, že tělo nese také moudrost a zdroje k uzdravení. Proto je dramatická hra (vyjádření) důležitá, aby člověk nalezl stabilitu v nestabilitě, která je všude okolo.


Velmi zjednodušeně se dá říct, že při "povídací" terapii si člověk něco uvědomí, zaklapne to a to se pak objeví i v těle. Například jinak dýchá. Dramaterapie jde opačnou cestou. 


Tady si můžete poslechnout rozhovor o dramaterapii na Českém rozhlasu.


Nabízím podporu dospívajícím i dospělým v náročných životních situacích, při vztahových problémech, ale také v seberozvoji a sebepoznávání. 

Působím:
V Pardubicích - soukromě nebo ve spolupráci s CEDR, o.p.s. a Malaya Centrum jógy
V Hradci Králové - ve spolupráci s Psychoterapeutickým centrem Hradec Králové 

Cena:
Individuální terapie | 50 - 55 min. | 800 - 1200 Kč (podle možností klienta)
Skupinová terapie | 90 min | 500 - 750 Kč (podle možností klienta)

Více o DvT najdete tady
S Asociací dramaterapeutů České republiky se můžete seznámit zase tady

DRAMA
TERAPIE VE 
VIDEU

Pokud umíte trošilinku anglicky, tak tohle video moc hezky vysvětluje k čemu je dramaterapie dobrá. 

Díky Dundee rep z Anglie. 

Co o dramaterapii říkají?

Tomáš u nás v CEDRu vede dramaterapii. CEDR poskytuje služby lidem s psychickým onemocněním. Tomáš pracuje technikou DvT, což s klienty dělá divy. Přijde mi, jakoby začali svět vnímat jinak. Při schůzce spolu vedeme dialog o jejich vnitřním světě, který s Tomášem poznávají, a pak o tom, jak uvažují nad tím, že mají nějak zapadat do toho světa vnějšího, do toho, kde žijí, kde potřebují a chtějí žít. Přijde mi, že terapie jim otevírá oči a motivuje je chtít něco dělat, něco měnit. DvT už se nepokouším lidem více vysvětlovat, rovnou jim nabízím setkání s Tomášem, aby si to vyzkoušeli. Tomáš je přímý, ale empatický chlap, který s námi táhne za jeden provaz. Je velkým obohacením našich služeb nejen díky jeho schopnostem, ale také díky jeho odbornosti a smyslu pro to, aby byla práce vidět.

Dramaterapie je pro mně možnost si v bezpečném prostředí pod vedením důvěryhodného terapeuta odkrýt, uvědomit nebo i prožít svá „dramata“.

Každé setkání hrajeme tak trochu divadlo ve dvou a nejvíc se divím já :-). Díky za možnost si „v tréninku“ odehrát i to, co mi strach v běžném životě nedovolí.

Nic není špatně, nic není problém. Jsem tam jenom já a terapeut je jako mé zrcadlo. Je vstřícný, chápavý, nic nehodnotí a hlavně - je výborný herec. :-)

Je to pro mě velmi zajímavá cesta poznání sebe sama.